Hypotéka, nebo nájem? Víme, co je pro vás lepší!

Češi buď bydlí ve vlastním bytě nebo bydlet chtějí. Zkrátka rádi investují do nemovitostí, a to se projevuje i navzdory stálému zvyšování cen nemovitostí. Stále si proto chodí do bank pro hypotéky, jen v loňském roce na ně banky poskytly hypoteční úvěry ve výši 254 miliard korun. Současně sice roste i zájem o nájemní bydlení, ale je jen pozvolný. Co je pro vás výhodnější vám pomohou zjistit následující řádky.

Pokud se právě rozhodujete, kde budete bydlet a jestli se vám vyplatí hypotéka nebo nájem, musíte vzít v potaz více faktorů. V současné době se dá říct, že trend nájemního bydlení pomalu roste, ale není to zdaleka tím, že by mladí Češi nechtěli vlastní byt či dům. Většinou je to pro to, že vlastní bydlení je pro ně nedostupné, nebo zkrátka není, co kupovat.

I přes mírný nárůst se podíl nájmů u nás pohybuje jen kolem 20 %, přitom v sousedních západních zemích je to přibližně 2× tolik. Do jisté míry za tím stojí prostý fakt, že v některých městech je nájem vyšší než hypotéka.

Je lepší žít ve vlastním, nebo platit nájem?

Věčná otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. Tuto otázku musíte především položit sami sobě a promyslet všechna pro a proti. Jestli je lepší vlastní, nebo nájemní bydlení, totiž určují vaše preference. Je pro vás nejdůležitější finanční stránka věci? Pak bude z dlouhodobého hlediska vhodnější investice do vlastního bydlení. Ceníte především svobody a možnosti cestování? Pak vám potřebnou volnost poskytne spíše nájem.

Pořád váháte? Sepište si seznam pro a proti u obou variant. U nájemního bydlení to mohou být:

 • větší svoboda a flexibilita
 • minimální počáteční investice
 • menší provozní náklady
 • nutnost placení „do cizí kapsy“
 • nemožnost větších úprav
 • trvalé riziko vypovězení smlouvy
   

u vlastního bydlení:

 • uchování hodnoty pro potomky
 • růst tržní ceny
 • svoboda v rozhodování o nemovitosti
 • vysoké pořizovací náklady
 • vedlejší náklady (fondy oprav, daně, pojištění)
 • odpovědnost za údržbu

Pro mladé je bydlení v nájmu volnost i nutnost

Životní hodnoty se mění během života naprosto přirozeně. Například 26letý absolvent bude raději v nájmu a bude si užívat výhody, které mu nabízí. Představa hypotéky na byt se splatností 30 let pro něj není tak lákavá. Kromě toho má málokdo v tomto věku už našetřený potřebný obnos, tedy alespoň 10 % kupní ceny. Z výzkumů vyplývá, že mladí lidé do 36 let vnímají nedostatek vlastních financí jako hlavní problém. Mnoho z nich proto žije v nájmu a sen o vlastním bydlení odsouvá do budoucna.

Rodiny chtějí jistotu

Oproti tomu rodiny s malými dětmi touží bydlet ve vlastním bytě či domě, protože bydlení v nájmu pro ně představuje nejistotu. I pro ně je však často získání hypotéky složité, kvůli nižším příjmům i zvýšeným výdajům.

Pro seniory jsou hlavní nízké náklady a pohodlí

Pohodlné a bezstarostné bydlení řeší stále víc seniorů. Souvisí to mimo jiné i s prodlužující se dobou dožití, zatímco v roce 1970 pobírali lidé důchod v průměru 11 let, dnes už je to více než 24 let. Starší lidé se tak často dostávají do situace, kdy je pro ně byt či dům po odchodu dětí příliš velký, náročný na údržbu a někdy i finančně zatěžující.

Proto se často rozhodnou pro prodej a pořízení menšího bytu. Případně přenechají velký dům dětem či vnoučatům a sami se stěhují do menšího, klidně i nájemního bytu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *