Pronájem bytu v Plzni může být začátkem příjemných studentských let. Bydlení v tomto živoucím městě nabízí mladým lidem přesně to, co od něj očekávají.

Jste-li jedním z tisíců studentů, kteří hledají pronájem bytu v Plzni, čeká vás možná dost náročný úkol. Najít si to správné bydlení totiž souvisí se vším ostatním, co máte teprve před sebou. Opravdu záleží na tom, jaké budete mít spolubydlící. Celková atmosféra místa dopadá na vaši pohodu, v důsledku i na studijní výsledky. Každý si svá studijní léta a koneckonců i nasazení ve škole představuje možná trochu odlišně. V článku vám ale nadhodíme tip na pohodové bydlení a možná i pár podnětů k zamyšlení.

Pronájem bytu nebo kolej?

Existují striktní zastánci života na kolejích. Pro ně je to jediný opravdový způsob, jak plně nasát party atmosféru a být neustále uprostřed dění. Každá další a další generace je ale na pohled jakoby dospělejší. A možná i vy máte pocit, že se nestěhujete od rodičů proto, abyste další tři roky strávili v něčem, co vám nepříjemně připomíná pobyt na dětském táboře.

Byt sdílený s partou stejně starých lidí představuje více svobody, také však zodpovědnosti. Není to ale to, co lidé hledají? Chtějí, aby jim někdo do dlaně vložil klíče od bytu spolu s důvěrou, že od teď je to na nich.

Důvěra majitele bytu je ale často draze vykoupena:

  • kaucí v podobě jednoho až tří nájmů,
  • vyššími zálohami na energie,
  • dražším nájmem oproti kolejím i oproti tomu, kdyby byl byt pronajímán například tříčlenné rodině.

Studenti jsou někdy ideální nájemci

Co si ale budeme nalhávat. Pokud někdo vlastní byt přímo nad zahrádkou oblíbené místní nálevny, jen těžko najde rodinu s dětmi, která by toužila se zde dlouhodobě usadit. Skupina studentů pak představuje ideální živočišný druh pro osídlení zdánlivě neobyvatelného životního prostoru.

Každé zboží má svého kupce a každý si přijde na své. Kdo chce naopak klid, nechť má klid. Pro mladé bdící noční tvory tak existují no-go zóny, kterým je lepší se vyhnout. Jedná se o panelová sídliště. Hudbu a bouchání dveřmi nad ránem slyší sousedi několik pater pod vámi.

Kde zahájit nový semestr

Plzeňská pivní kultura je v podstatě součástí celé české národní identity. Kromě velmi tradičních podniků se otvírají i moderní hipsterská bistra. Tím vším se prolínají pivní trubky, které kromě očekávaného Prazdroje už dávno nabízí nejrůznější pivní speciály. Studenti si jistě někde najdou svoji oblíbenou židli. Pro začátek pro vás máme pár osvědčených tipů:

  • Klub malých pivovarů – ochutnávková pivotéka. Obměňují nabídku menších pivovarů.
  • Pivovarský šenk Na Parkánu – tradiční plzeňská pivnice. Nabízí českou kuchyni. Je cílem spíše turistů. Údajně se tu ale točí nejlepší Prazdroj v okolí.
  • Pivstro – jak jinak než pivní bistro. Dostanete ochutnat pivo z menších pivovarů a na jídelním lístku si vyberete dobroty od mexické kuchyně po hamburgery.
  • Švejk restaurant Plzeň „U Pětatřicátníků“ – pořádná pivnice s klasickým dřevěným interiérem a samozřejmě českou kuchyní.
  • Weinstube – pro změnu útulná vinárna v samém centru města.

V hospodě jako doma

Hospodští si stěžují na trend poslední doby, který zní spíše naopak – doma jako v hospodě. Čím dál více lidí si podle nich kupuje lahvové pivo a zůstávají u televize. To ale není případ generace, která si intenzivně buduje sociální kapitál a většinu svých úspor z brigád vděčně odevzdá v některém z podniků. A už vůbec to není případ Plzně, která má neotřesitelnou hospodskou kulturu.

Najděte si nájem v těsné blízkosti vaší oblíbené hospody. Skočíte si na jedno po škole, po cvičení, při příchodu z brigády. Užíváte si genius loci, čas trávený s přáteli a možná si ani nevšimnete, že máte druhý domov, kde necháváte druhý nájem v podobě pravidelné útraty.

Ideálně pak spojte příjemné s užitečným a nechejte se zde zaměstnat na brigádu.

Ať už jste jako studenti příznivci kolejí nebo pronájmu soukromého bytu, můžeme vám jen pogratulovat k tomu, že strávíte dalších pár let v Plzni. Každá z městských čtvrtí má svá pozitiva pro příjemný život. Pokud se vaše fakulta nachází na Borech, možná oceníte bydlení právě zde, kvůli dostupnosti do školy. Studentská léta ale zažijete jen jednou a už nikdy v budoucnu nebudete tak rádi bydlet v rušném centru města jako právě v tomto období. Jak tenhle čas plánujete strávit vy? Nebo jste spíše studijní typ?

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *