Architektura pasivního domu

Pokud má správně fungovat větrací jednotka, pak musí být vnější plášť domu vzduchotěsný. Proto musíme kvalitně provést konstrukční detaily a dobře napojit vzduchotěsných vrstvy, a to pomocí speciálních lepicích pásek. Také úspornými spotřebiči dosáhneme snížení spotřeby energie až na polovinu, a tak je samozřejmé, že si do pasivního domu kupujeme spotřebiče, které mají energetickou třídu A nebo ještě lépe A+.

Myslíte si, že pasivní dům je architektonicky omezený a vy jej nemůžete postavit podle svých představ? Je to ale naopak. Stavěním pasivního domu vzniknout individuální stavby, které mohou být podle přání jejich budoucího majitele. Pokud máte rádi oheň, tak si klidně můžete pořídit krb. Ale protože bude v domě řízené větrání a vzduchotěsnost, tak bychom neměli mít v domě otevřené ohniště. Samozřejmě v takovém domě nenajdete komín, protože teplovzdušné vytápění ho nepotřebuje. Když si postavíte krb, znamená to mnoho peněz navíc. Většina architektů používá Autocad, díky kterému budete mít naprosto přesnou vizuální předsavu.

Jaké materiály máte vybrat? Pro nosnou část domu se využívají materiály, které mají i při malé tloušťce velkou únosnost, jsou to vápenopískovcové cihly, beton či plné cihly, moc se nehodí keramické bloky, protože neplní dost dobře tepelně izolační ani statickou funkci. Pro tepelnou izolaci si můžete vybrat od minerální vlny a polystyrenu, tak i přírodní varianty, jako je dřevitá či ovčí vlna, konopí a sláma.

Pokud budete chtít mít dřevostavbu, pak budete mít menší tloušťkou stěn, protože tepelná izolace se dává mezi dřevěné nosníky. Také stavba domu nebude natolik pracná a její průběh bude o to rychlejší. Taky můžete zašetřit peníze na tom, že jako zdroj použijete dřevo ze svého okolí, čím blíž je, tím je levnější, protože doprava taky stojí nemalé peníze.

Pasivní domy nemusí sloužit jenom pro bydlení, ale mohou to být i mateřské školky, hotely, kanceláře či studentské koleje. Mohou to být malé rodinné domky někde u lesa nebo v rezidenční čtvrti.

Pokud přemýšlíte o rekonstrukci, tak pro ni platí to samé, jako pro novostavbu.