Živá architektura a integrovaná příroda: Makro architektura – mikro urbanismus

Urbanizace ve světě 21. století znamená víc, než jen rychlý nárůst obyvatel měst.  Na města se kladou stále vyšší nároky. Chceme je předělat na ekonomické, ekologické a udržitelné obytné komplexy. Jaké je tedy ideální město 21. století? Architektonické studio Woha ze Singapuru má o tom přesnou představu.

Čím zelenější, tím lepší

Singapur – město, které usilovně pracuje na co největším zakomponováním zeleně mezi šedé zdi velkoměsta. A není to jen nějaké předsevzetí. Integraci přírody do architektury mají dokonce zakomponovanou v zákoně.

Není se co divit. Průměrná teplota v Singapuru je 30°C, což ve spojení s vysokou vlhkostí vzduchu nevytváří zrovna ideální klimatické podmínky.

Klasické betonové budovy se během dne na slunci přehřívají. Až donedávna byla jediným řešením klimatizace. Ta ale vyžaduje vysoké denní množství spotřebované energie. Na rozdíl od ní jsou rostliny přirozenou ochranou proti přehřívání budov. Filtrují sluneční paprsky a pomáhají udržet stálou teplotu stěn. O jejich pozitivním vlivu na ovzduší přesycené smogem se snad ani nemusíme zmiňovat.

Woha – když se spojí dva nadšenci

Singapur není jediným městem, které se pokouší dostat do svých ulic co nejvíce zeleně. Tuto potřebu si uvědomuje stále více světových velkoměst a jejich architektů. Příkladem jsou vertikální zahrady nebo zelené střechy, které dokáží moderní cad programy navrhnout pro jakoukoli městskou kompozici.

Ambice spojit architekturu s přírodou má také architektonické studio Woha. Firma sídlí v Singapuru, kde mají široké možnosti pro naplnění svých představ o městě budoucnosti.

Firmu založili Wong Mun Summon a Richard Hassell a jejich inspirací je makro architektura ve spojení s mikro urbanismem. V praxi to znamená, že v autocad navrhnou velké komplexy budov, které spolu tvoří malé integrované město s mnohými prvky vybavenosti. Nachází se v nich byty, kavárny, restaurace, obchody, kancelářské prostory, a to všechno je vsazeno do zeleně.

Na rozsáhlé návrhy se používá profesionální program na kreslení. Budovy jsou speciálně upravené pro lepší samovětrání, což je podpořené otevřenou konstrukcí budovy a vzdušnějšími materiály. Stromy a ostatní zeleň chrání budovy před přehříváním. Tato souhra vícero prvků znamená menší nároky budovy na mechanické chlazení.

Jedno z nejznámějších děl studia Woha je projekt Kampung Admirality, který vyhrál ocenění budova roku 2018 na Word architecture festival.

Ať už je to kdekoliv na světě, zelená architektura je stále aktuálnějším tématem. Potom, co jsme vyhnali přírodu z center velkých měst, jsme procitli. Přírode je neoddělitelnou součástí našeho světa a jediné, co musíme udělat, je najít ji opět své místo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *