Finanční předsevzetí do roku 2018: Dodržte tyto zásady a nebudete mít o peníze nouzi


Zhruba
padesát procent obyvatel České republiky si dává novoroční předsevzetí. Většinou jde o předsevzetí spojená s financemi, zlozvyky anebo hubnutím a redukcí váhy. Ačkoli do konce roku ještě nějaký ten pátek zbývá, možná jste i vy začali v posledních dnech bilancovat a zjistili, že rok 2017 nebyl zrovna podle „vašeho gusta“. Alespoň tedy, co se financí týče. Pokud na příští rok plánujete finanční předsevzetí, máme pro vás tipy, jak ho dodržet a nemít o peníze nouzi.

Zásada č. 1: Bez rozpočtu se neobejdete

 

Jeho sestavování není příjemné ani zábavné. Je to zkrátka a jednoduše „opruz“. Na druhou stranu ale zjistíte, kam vám mizí finance a kde by je bylo možné ušetřit. Sestavit domácí rozpočet není nic obtížného. Stačí vám pouze tužka a papír anebo pár tabulek v Excelu. Důkladně si zapisujte veškeré příjmy a výdaje domácnosti a na konci měsíce zjišťujte, za co utrácíte nejvíce. Náklady se pak snažte během následujících měsíců postupně snižovat.

Zásada č. 2: Tvořte rezervy

 

Říkáte si z čeho odkládat peníze bokem, když s nimi sotva vyjdete do další výplaty? I sebemenší úspory bokem vás můžou v budoucnu vysekat z prekérní situace. Je pochopitelné, že v případě nízkého platu nemůžete odkládat bokem tisíce. Proto je ale dobré osvojit si pravidlo 10, 20, 30 a 40. Deset procent z veškerých příjmů uložte ve formě úspor, dvacet procent investujte, třicet použijte na splátky půjček, úvěrů, hypoték, leasingů a dalších závazků a 40 procent využijte pro standardní spotřebu.

Zásada č. 3: Každou půjčku důkladně promyslete

 

Bez půjčky na vlastní bydlení se dnes již obejde málokdo. V případě takových půjček na dovolenou anebo vánoční dárky by vám ale v hlavě měla blikat ona pomyslná STOPka. Každou půjčku je dobré důkladně si promyslet. A pokud se bez ní obejdete, raději volte cestu bez dluhů. Myslete i na to, že už naše babičky razily heslo, že na co zkrátka neměly, to si nepořídily. Zkuste to taky tak.

Zásada č. 3: Půjčky vybírejte obezřetně

 

Ať už potřebujete překlenout nepříznivou finanční situaci, než vám dorazí prostředky na bankovní účet, z níž vás vyseká půjčka do výplaty anebo zvažujete větší objem vypůjčených finančních prostředků, vždy je důležité mezi sebou půjčky vzájemně porovnat. Produktů totiž na našem trhu existuje nepřeberné množství a co společnost – to jiné podmínky. Využijte proto online srovnání půjček a nenechte se nalákat promyšlenou reklamní kampaní. Mějte na paměti, že dobré věci reklamu nepotřebují.

Zásada č. 4: Úrok není nejdůležitější

 

Vraťme se opět k porovnání půjček a jejich následnému výběru. Abyste měli jistotu výhodného produktu, který vás nesedře z kůže, kromě úroků se zaměřte také na hodnotu RPSN. Ta totiž udává celkové procento všech ročních nákladů, které jsou s danou půjčkou spojené. Vždy také oslovujte pouze známé a prověřené společnosti, které na našem trhu působí dlouhou dobu. Myslete také na to, že půjčky pro problémové klienty, mezi které patří třeba půjčka bez registru anebo dokládání příjmů, je zatížena vyšším úrokem.

Zásada č. 5: Dobré účty dělají dobré přátelé

Veškeré své závazky byste měli v odpovídajícím termínu splácet. Pokud se přeci jen naskytne problém, neprodleně informujte věřitele, u něhož máte půjčku sjednanou. Velkým problémem mohou být také půjčky v rodině anebo mezi přáteli. Vždy trvejte na smlouvě. Nikdy totiž nevíte, co vám osud do budoucna přichystá. A možná byste to ani neřekli, ale je spousta rodin anebo přátel, kteří se rozkmotřili právě kvůli financím.


Zdroj foto: pexels.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *