Muškáty nebo surfinie? Zkrášlete na jaře vaše okna!

Milujete kytičky za oknem a to z obou stran? Pak si určitě na jaře sadíváte některé za okno a do podzimu se o ně pěkně staráte, aby vám krásně rostly, a vy jste z nich pak za to měli radost. Jestliže chcete zkusti něco nového a dostud jste nesázeli muškáty či surfinie, vsaďte na ně! Které se k vám domu více hodi? Každé z nich mají své pro i proti.

Někteří z nás si jeden rok pěstují surfinie, další rok pak muškáty. Někdo je věrný stejným kytičkám každý rok a někdo může mít kytičky ty i ty. Záleží na tom, jaké z nich se nám líbí a kolik péče jim jsme schopni dát.

Klasika v podobě muškátů

Muškátů je více druhů. Máme muškáty převislé, jednoduché a plnokvěté nebo vzpřímené. Všechny jsou bohaté na květ, pokud se o ně staráme tak, jak máme a hnojíme je.

Muškát nepotřebuje zas až tolik zálivky. Pokud je přelitý, uhnívá a jeho listy žloutnou. Stačí zalít jednou za dva dny, ve velkých vedrech pak denně. Zalité muškáty vydrží i týden a tak si s klidem můžete vyrazit na dovolenou a nechat je bez zálivky. Jednou za týden stačí pohnojit a otrhat odkvetlá kvítka. Muškáty jsou méně náročné než surfinie. Pokud jsou převislé, tak mají převisy skutečně dlouhé.

Surfinie

Surfinky jsou mnohobarevné, jejich barvy jsou pestré a mají jich opravdu mnoho. Při správné péči tvoří dlouhý barevný převis, ale na péči jsou náročné. Vyžadují kvalitní zálivku a to každý den. Surfinie nesmí uschnout. Proto pokud jedete na delší dobu pryč, zajistěte jim každodenní dostatečný přísun vody.

Nevýhodou je, že surfinky na rozdíl od muškátů nezazimujete. Jsou to jednoletky. Je třeba si tedy každý rok kupovat nové rostlinky a ty jsou o něco málo dražší než muškáty. Pokud se ale o ně staráte dobře, bohatě se vám rozkvetou a budou tvořit nádherné barevné převisy. U surfinek je též nutné odštípat odkvetlá kvítka, aby mohly nakvétat opět květy nové. Za oknem je můžete mít do prvních mrazů.