Poznejte pasivní domy 2. část

Máte obavy, jestli budete schopni ovládat systém pasivního domu, nebo bude příliš složitý a zaplní celý dům trubky? Většinou se každý poleká vzduchotechniky, která nepůsobí v obytném domě moc esteticky. Ale nebojte se, tato potrubí budou zabudována do podlahy či budou vyvedena pod stropem v podhledu, takže jediné, co bude patrné oku, bude malá vyústka pro odvod a přívod vzduchu.

Je stavění pasivních domů u nás a ve světě časté, či jde o ojedinělý jev?

V Evropě, hlavně ve Švédsku, Švýcarsku, Rakousku a Německy jsou již tisíce pasivních domů, protože tyto státy kladou velký důraz na šetrný přístup k okolí a taky mají rádi úspory energií. Zajímavá je statistika stavby těchto domů v Rakousku, kde se každým rokem zdvojnásobí jejich počet. U nás už je taky situace lepší, ale v porovnání s těmito státy máme co dohánět.

Jak to, že se v pasivních domech cítíme komfortně?

Pokud cítíme v místnosti chlad, pak je to tím, že jsou chladné okna a stěny. Proto jsou klasické domy přetápěny, protože lidé cítí chlad od těchto prostor, a tak se snaží nahnat teplotu okolí tím, že přehřívají vzduch, a tak naroste ještě vyšší spotřeba energie. V pasivních domech jsou kvalitní okna, navíc jsou dobře utěsněná a stěny domu jsou dobře zateplené, proto je jejich teplota ještě o několik stupňů vyšší, a tak může být v místnosti nižší teplota, a i tak se nám zdá, že je tu hezky teploučko.

Dost čerstvého vzduchu přiváděného zvenku je velmi důležité pro naše zdraví, protože jeho dýcháním vznikne oxid uhličitý, a pokud nevyvětráme, pak se nám zdá, že je vydýchaný vzduch. Také vařením, pokud neodvětráváme, se tvoří jedovaté plyny, a tak musíme otevřít okno, čímž nám může v zimě uniknout moc teplého vzduchu.