Ultrazvukovou čističku užijete i v domácnosti

Na uklízení a čištění si lidé postupem času vyvinuli různé pomůcky. Jednou z nich jsou také přístroje, které umí čistit ultrazvukem. Využívá se jich ve všech možných odvětvích průmyslu či třeba v lékařství, jelikož čištění s jejich pomocí je velmi rychlé, jednoduché, kvalitní a cenově dostupné. Díky tomu se začínají objevovat i v domácnostech.

Ultrazvuková čistička si poradí s olejem, špínou, prachem, barvivy, mastnotou, biologickými materiály, otisky prstů a většinou dalších znečištění, s nimiž se běžně setkáváme. Předměty nepoškozuje a také od vás nevyžaduje skoro nic jiného, než abyste znečištěné věci vložili do tzv. vany čističky a zapnuli ji.

Na co všechno ji lze využít?

Ultrazvukové čištění se hodně využívá ve zdravotnictví k čištění lékařských nástrojů, zubních protéz, rovnátek apod. Optik vám ultrazvukovou čističkou vyčistí brýle, kadeřnice si tak očišťují nůžky, hřebeny a další náčiní, autoservisy odmašťují jednotlivé díly, výrobci nábytku čistí řezné nástroje. A tak by se dalo pokračovat ještě dlouho.

Doma můžete ultrazvukovou čističku používat třeba na šperky, protézy, vodotěsné hodinky, CD a DVD, žiletky, hlavy holicích strojků, dětské potřeby, staré mince, odznaky apod.

Jak to celé vlastně funguje?

Ultrazvuková čistička využívá jemného mechanického působení na povrch. V tzv. vaně čističky se nachází kapalina. Může to být obyčejná voda se saponátem, ale prodávají se i speciální tekutiny s lepšími čisticími vlastnostmi. Tuto tekutinu je potřeba zahřát cca na 50-65 °C, jelikož proces při těchto teplotách funguje lépe.

Vestavěný generátor pak rozechvívá kapalinu v rytmu např. 40 000 kmitů za vteřinu. Číslo se může lišit, záleží na typu čističky. Jak se kapalina chvěje, dochází k tzv. kavitaci. Kapalina se zhušťuje a rozpíná, přičemž při rozpínání vznikají mikroskopické bublinky obsahující vakuum. Bublinky se shlukují, a tím zvětšují, dokud se nedostanou do maximální velikosti. Pak se zhroutí do sebe (implodují). A právě stovky tisíc nebo miliony implozí v jednu dobu čistí povrch daného předmětu. Celý proces přitom trvá od několika sekund do pár minut.

Kouzlo? Nikoliv. Jen využití fyzikálních vlastností. Chcete-li se dozvědět více, podívejte se například na web ultrazvuk-sro.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *