Jakou omítku do chodby

Vstupní chodbu nebo předsíň považujeme za místo v bytě či domě nejvíce zatěžované. Odkládáme zde svrchníky, kabelky, vytáčíme se tu s kufry, v chodbě se přezouváme, špinavou obuv čistíme…, je to zároveň první místnost, kterou se prezentujeme, když oteřeme dveře každé návštěvě, nebo třeba jenom listonošce. Je to jednoznačně místnost, v níž oceníme kvalitní, pěknou, a lehce udržovatelnou omítku. Potřebujeme se o stěnu mnohdy opřít dlaní, když se obouváme, anebo ke stěně odkládáme deštník, hůlku, či v mrazu necháváme na chodbě dočasně přespávat pejska.

Je zajisté na místě zvážit, jakou omítku na stěnu aplikovat, abychom nemuseli často malovat, či maskovat škrábance.

Doba dřevěných obkladů do výšky jednoho metru je pryč, dnes působí zastarale. Nutno přiznat, že i takové řešení bylo praktické. Kdo neměl obklady ze dřeva, alespoň barvou obložení napodoboval. Dnes je velký výběr omítek nenáročných na údržbu. Také barevně jsou dostupné v jakémkoliv odstínu.

Velmi praktická je omítka z drobných kamínků nalepených na stěnu, takzvaná mozaiková omítka. Velikost kamínků je odlišná, buď jsou strukturálně jemnější, nebo hrubé. Barvu si lze vybrat jednotnou, ale velmi pěkně působí právě kamínky jakoby kropenaté, mozaikové.

Stěna se musí před nanesením mozaikové omítky penetrovat, aby omítka perfektně přilnula. Samotné omítání zkušený zedník provede za chvíli. Celý den se musí dbát, aby se omítky nic a nikdo nedotýkal, protože musí dobře zaschnout. Kamínky jsou vlastně jakoby smíchané s lepidlem, které musí vyzrát.

Uvidíte, že s volbou kamínkové omítky budete velmi spokojeni. Je velmi líbivá. Nevadí jí vlhko, vydrží zátěž. I případné znečištění, což se zablácenou obuví může lehce stát, lze jednoduše mokrým hadříkem snadno umýt.

A při volbě nevtíravého barevného odstínu vám omítka vydrží do příští rekonstrukce.