Mytí oken ve výškách

Mytí oken ve výškách nebo také výškové mytí oken, jak je obvykle uváděno patří v rámci údržby budov a objektů k poměrně časté a nutné činnosti. Možná si říkáte, že mytí oken není práce, která by stála za zmínku. Dovolíme si tuto pravidelnou a opakující se činnost přiblížit z pohledu pracovníků, kteří provádějí výškové práce.

Proč výškové práce na mytí oken?

Mnoho z vás při tomto tématu napadne klasické mytí oken v domácnosti, které provádíte pravidelně několikrát do roka. Nepotřebujete pro tuto činnost žádnou asistenci výškového pracovníka a ani nikoho jiného. Jednoduše okna umyjete tak jak to děláte již dlouho a je jedno, zda bydlíte v panelovém domě, bytovém domě či rodinném domě. Ano v těchto prostorách není potřeba aby vám s mytím oken někdo pomáhal a většinou to zvládnete sami.

Jiná situace ovšem nastává v případě mytí oken v atypických bytech, loftech, podkrovních bytech se střešními okny, případně bytech se skleněnou střechou, různých teras a podobně. Dále se také výškové mytí oken využívá v případech průmyslových staveb, výrobních či skladovacích hal, kulturních objektů či velkých obchodních centrech. V těchto ukázkově uvedených prostorách si většinou s běžným vybavením pro domácí úklid již nevystačíte. Dosti často nejsou plochy k umytí na běžně nepřístupných místech a je potřeba použití speciální techniky.

Jaký způsob mytí oken ve výškách je nejčastěji používán?

Práce může probíhat několika způsoby. Velice záleží na použité technice a prostorových dispozicích. Práce mohou probíhat ze země s pomocí speciálního zařízení na mytí skleněných ploch, které myje okna demineralizovanou vodou až do výšky dvaceti metrů. Pokud je k budově dobrý přístup je možné tuto technologii použít. Mytí oken demineralizovanou vodou má tu velkou výhodu, že nezanechává žádné šmouhy či kapky a okna tak již není třeba dále přeleštit.

Jako další způsob je možné použití plošin. Plošinu vybraného typu přistavíme k fasádě domu a pracovníci mohou provést umytí oken. Plošiny je možné použít pouze tam, kam je bezproblémový přístup. Ne vždy je možné použít pracovní plošiny například ve dvorech a různých zákoutích, dále také plošiny nemusí dosáhnou na prosklené střechy.

Práci můžete provést také ze závěsných lávek. Je ovšem nutné, aby čištěná budova byla tímto zařízením osazena. Pokud jsou na budově závěsné lávky namontované je ve většině případů pro mytí oken na celé budově dobrý přístup a práce jako taková nepotřebuje další pomocná řešení.

Poměrně velmi používaným způsobem je mytí oken ve výškách pomocí horolezecké techniky. Velice často se tomuto způsobu výkonu práce říká zjednodušeně z lana. Pracovníci provádějí práci jsou zavěšení na laně nad volnou hloubkou a při postupném slaňování provádějí samotné mytí oken. Není tedy třeba žádné speciální technologie a je možné se dostat i na místa, která výše uvedenou technikou nejsou dostupná (například skleněné střechy a podobně).

Jaký způsob mytí oken zvolit?

Při mytí oken a fasád na budovách, které disponují závěsnou lávkou je řešením využít právě lávky, která by měla na běžné mytí postačovat. Pokud ovšem potřebujete umýt i místa, která z lávky nejsou dostupná je možné způsob kombinovat například s použitím horolezecké techniky.

V případě, že Váš objekt není nikterak vysoký a je k němu dobrá dostupnost je možné využít jak plošin, tak také speciálních zařízení, které umožňují mytí oken ze země. Tento způsob je využíván nejčastěji do dvaceti metrů výšky.

Pro všechny ostatní situace je možné požádat o mytí oken společnost, která provádí výškové práce s pomocí horolezecké techniky tedy takzvaně z lana.

Mytí oken z lana

Výhody mytí oken s pomocí horolezecké techniky jsme již nastínili výše. Jedná se tedy o způsob přístupu k objektu případně na střechu objektu bez nutnosti používat plošiny, lávky či lešení. Díky tomu je pracovník schopen ošetřit i místa, která jsou pro běžnou techniku nedostupná.

Jako příklad si můžeme uvést atypický podkrovní byt ve starém domě v centru města s prosklenou střechou. Prosklená střecha je pro běžné umytí nedostupná a jinak, než pomocí horolezecké techniky není ke střeše přístup. Z ulice i ze dvora je použití plošin či lešení nemožné. Výškový pracovník proto skleněnou střechu umyje ručně.

Další ukázkou je mytí venkovních prosklených výtahových šachet. Tyto výtahové šachty jsou zbudovány většinou ve dvorech, a to z důvodu, že při výstavbě domu nabylo na výtah pamatováno. Jedná se tedy o dodatečné řešení pro komfort nájemníků. Stavba a pronájem lešení jsou v tomto případě zbytečně nákladné. Příjezd a umístění mobilní plošiny nemusí být na dvůr možné. Zůstává tak jedinou možností využití horolezecké techniky.

Střechy a světlíky průmyslových budov jsou další místa, kde je možné využít horolezeckou techniku. Světlíky či prosklené části střech výrobních hal je nutné nejen pravidelně mýt, ale také kontrolovat stav zasklení a stav konstrukce, aby do objektu nezačalo zatékat.

Mytí skleněných fasád

K mytí oken se váže také mytí skleněných fasád a prvků na fasádě. Fasády zvláště výškových budov je možné umýt buď s pomocí závěsných lávek, nebo s pomocí horolezecké techniky. Nejedná se tedy pouze o skleněné fasády, ale také o fasády plastové či kovové.

Jak vybrat společnost na mytí oken?

Může se stát, že vybíráte společnost na mytí oken poprvé, případně nejste se stávající společností spokojeni ať již z cenového hlediska či z důvodu kvality odvedené práce. Je tedy nutné oslovit nové potencionální firmy.

Firem, které nabízejí mytí oken je na internetu veliké množství. Někteří nabízejí mytí oken jako součást úklidových služeb a většinou se bude jednat o běžně dostupná okna, která si dokážete umýt sami. Mytí oken, která nejsou pro běžný úklid přístupná nabízejí specializované společnosti. Je dobré se předem dotázat, jakou techniku hodlají při mytí oken použít, dále také jaké mají zkušenosti a reference.

Kvalitní společnost vám navrhne optimální řešení (které můžete ale také nemusíte přijmout), dále časový rozvrh práce včetně počtu pracovníků, kteří budou na zakázce pracovat a přesný cenový návrh. Na vás jako na zákazníkovi je prověřit si reference realizovaných zakázek a v rámci možností také ohlasy na dodavatele na internetu. Pokud bude vše v pořádku včetně pro vás přijatelného cenového návrhu je možné službu mytí oken objednat.

Mytí oken ve výškách není nemožný úkol a při výběru dobrého dodavatele těchto služeb se nejedná o nic z čeho by jste jako majitel nemovitosti měli mít obavy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *