Blíží se léto a vy ještě nemáte markýzu?

První paprsky jsou nám sice příjemné a my se jim díky tomu vystavujeme, ale další věc je pak ta, že když už je slunka moc, tak hledáme, jak se před ním nejlépe ukrýt. Někdy slunce chceme, někdy nikoliv a tak potřebujeme francouzské dveře nebo balkon zastínit. V takovém případě je markýza skvělým řešením. Pokud se chcete slunci vystavit, necháte markýzu zasunutou, když už je toho slunění dost a vy byste raději stín, tak markýzu vysuňte.

Sedíte venku se svými přáteli a najednou začne pršet. Co teď? Rychle všechno schovat a utéct dovnitř? Kdepak, stačí vytáhnout markýzu a rozmary počasí vám mohou být ukradené. V letních dnech nám není příjemné horko ani v domě a příjemný chládek vytvoříme právě markýzou.

Pokud vám nevyhovuje markýza, která se rozprostře do dálky, tak si můžete pořídit markýzu svislou. Působí velmi nenápadným dojmem a fungují na principu okenních rolet s tím rozdílem, že jsou pohodlnější.

Jak vybrat tu správnou markýzu?

Důležité je, aby ladila s barvou fasády a také by měla pasovat tvarově k domu i střeše. Vybrat si barvu bude trošku oříšek, protože na trhu je více jak 50 000 odstínů. Určitě tedy budete mít nad čím přemýšlet. Velmi důležité je vybrat správnou firmu, která vám instalaci provede, tady je zcela určitě důležité to, abyste měli reference od někoho, kdo s touto firmou má své zkušenosti.

Co se týká textilií, které se na markýzy používají, tak ty jsou většinou opatřeny kvalitní impregnací, ptejte si firmy, která vám montáž provádí na to, jak o markýzu pečovat a jakou impregnaci pak můžete sami používat. Impregnace je velmi nutná, protože díky té je látka odolná vodě, špíně a pak také plísním.

Markýze může uškodit silný vítr, a proto se opatřuje čidlem, díky němuž se při větším větru sama zatáhne. Samozřejmě se doporučuje markýzu zatahovat tehdy, když terasu nebo lodžii opouštíte.