Rekonstrukce bytů se nemusíte bát

Mnoho lidí, kteří si pořídili vlastní bydlení, uvažuje o tom, že je na čase provést rekonstrukci celého bytu. Myšlenka je to chvályhodná, ale přináší sebou také starosti. K rekonstrukci nás většinou vede touha po praktickém a útulném domově. Jednoduše řečeno máme chuť proměnit naše zastaralé bydlení. Pravdou taky zůstává, že mnoho bytů vybudovaných v minulém století obnovu potřebuje.

Řešení na postup existuje mnoho. V každém případě nás ale čeká více či méně náročná práce. Kompletní činnost je časově velmi náročná. Musíte počítat s tím, že nějakou dobu bude žít v podstatě na staveništi. A radno není zapomínat ani na to, že rekonstrukce je finančně náročná.

Lidé, kteří se rozhodli pro tuto změnu, se často obracejí na bytové architekty. Chtějí s bytovými architekty zkonzultovat svůj záměr. Tak mají bytoví architekti plné ruce práce. Je pravda, že cena za jejich služby není nejlevnější, ale jejich pomoc se vyplatí.

Lidé chtějí vynaložené finanční prostředky využít co nejefektivněji. Efektivní využití si představují tak, že jejich byt bude poté vypadat nejen zajímavě, ale bude i účelově a prakticky vybaven. Tak vznikne praktický byt, kterým se můžou pochlubit. Z rekonstrukce bytu je po jejím dokončení velká radost.

Před zahájením je nutné mít vypracovaný projekt rekonstrukce. Dle tohoto projektu pak bude celá rekonstrukce probíhat. Pomoc bytového architekta je velmi vhodná, jelikož právě díky němu kolikrát ušetříme finance. Celková částka tak může být až o 10 % levnější.

Každá rekonstrukce bytu probíhá jinak. Jinak se bude rekonstruovat byt 3 + 1 a jinak garsonka. Při rekonstrukci se hlavně potýkám s nedostatkem místa. Často musíme přemýšlet nad tím, zda si zvětšíme koupelnu na úkor předsíně. Či naopak, zda si ubereme trošku místa v kuchyni. Po dokončení jsme ovšem mile překvapeni, že jsme získali nová úložná místa a další.

Co se týká rekonstrukcí bytu v panelových domech, kde ještě neproběhla revitalizace, určitě si zjistíme, zda je zde naplánovaná. Protože na mnohé rekonstrukční práce bytu je možné dostat i státní dotace. V tomto případě si stačí při rekonstrukci o tyto dotace zažádat. Získáte tak další finance, které se jistě budou hodit.

Velmi vhodným řešením je provést rekonstrukci celého bytu najednou –  je nejekonomičtější a nejefektivnější způsob. Vše se totiž odehraje najednou během několika měsíců. Uděláme si tak jen jeden nepořádek a všechny stavební práce proběhnou najednou.